e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domů » Rady a tipy » Časté otázky a odpovědi - FAQ

Časté otázky a odpovědi - FAQ

Jak se správně obléci do spacáku?

Žádná část těla nesmí zůstat bez oblečení. U letních spacáků vystačíte s teplými ponožkami a např. termoprádlem s dlouhými rukávy a nohavicemi. U zimního spaní jsou to navíc rukavice, teplé ponožky nebo ještě lépe bivakovací papuče či botičky, čepice, šála nebo kukla na obličej. Výborný je ledvinový pás. Vždy je třeba stáhnout kapuci a límec okolo krku, který odděluje vnitřní prostor spacáku od kapuce pro hlavu. Dýchat musíte ven, ne do spacáku.

Jaký je rozdíl mezi řadami spacáků PRIMA Classic? Tedy vyšší řady s označením XP (Bike XP, Tulák XP, Trek XP, Bivak XP a Extrem XP) a nižší řadou (Bike, Summer, Spring a Winter)?

Rozdíly jsou dva - ve střihu a v tkaninách. Všechno ostatní je stejné. Stejná izolace Climashield XP, stejný zip YKK, stejné "nepřetrhnutelné" niti, ..... a vše samozřejmě šijeme doma v ČR a zabezpečujeme doživotní servis.

Spacáky vyšší řady PRIMA Classic s označením XP, tedy Bike XP, Tulák XP, Trek XP, Bivak XP a Extrem XP mají 3D prostorový hi-tech tvar, ušitý z více dílů, vyvinutý, testovaný a prověřený firmou PRIMA. Má přední díl, zadní díl a ještě všité dva boční pruhy. Výsledkem je, že tedy tvoří jakousi krabici. Principem je, že vlastním tělem nemusíte spacák tolik roztahovat a tím stlačovat izolační materiál. Spacák je tak teplejší, než spacák klasického tvaru. Je tříbarevný, dvě barvy jsou na vnější straně a třetí je uvnitř. Použité tkaniny jsou opět hi-tech, utkány z mikroskopicky jemných vláken Tactel. Jsou velmi jemné a tedy příjemné na omak. Mají extrémně vysokou hustotu tkaní a tím i vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům a přitom dostatečnou propustnost vodních par zevnitř ven. Jejich propustnost vodních par a prodyšnost vzduchu je přesně optimalizovaná. Vodní páry, kterých během spánku Vaše tělo vyrobí až 1 litr za noc nesmí zůstat uvnitř spacáku a nesmí je absorbovat izolace, ale musí projít všemi vrstvami do venkovního prostředí. Za tímto účelem musí být tkanina a izolace co nejprodyšnější. Při pohybech během spánku ale zase nesmíte vyfouknout ven moc pracně ohřátého vzduchu. Právě optimální poměr mezi těmito dvěma protichůdnými požadvky zajišťují naše drahé, ale funkční tkaniny. Jako bonus pak jsou mnohem pevnější a přitom příjemnější na omak, než materiály obvykle na spacáky používané.

Spacáky nižší řady PRIMA Classic s označením Bike, Summer, Spring a Winter mají klasický tvar, tedy přední a zadní díl. Vnější i vnitřní povrch spacáku je ušitý z klasických "spacákových" tkanin, které používají i ostatní výrobci kvalitních spacáků. Tyto spacáky jsou výborně prodyšné, takže vodní páry vylučované vaším tělem bezpečně opustí prostory spacáku i izolace a vysokou tepelnou vodivostí nesnižují výkon izolace. Odolnost proti povětrnostním vlivům pak zabezpečují finální úpravy reinfix a hydrofix, kalandrování a zátěry.

A na závěr ještě jednou: to nejpodstatnější, čím se spacáky PRIMA odlišují od konkurence, je na všech řadách stejné. Tedy světově absolutně nejlepší izolační materiál Climashield XP. Samozřejmostí je pak rovněž světově špičkový japonský zip YKK, kvalitní české šití a doživotní servis. Absolutní spolehlivost všech typů je tedy zaručena.

Jak prát spacáky?

V případě, že potřebujete vyprat váš spacák, můžete ho přinést nebo poslat na naši adresu. Za poplatek 200,- Kč (+ poštovné) vám ho do 7 dní odborně vypereme. Z technických důvodů nepereme zvláště objemné spacáky Winter, Bivak XP, Lhotse, Extrem XP a Everest.

Pokud se do praní chcete nebo musíte pustit sami, zde je stručný návod:

Spacák je nejlépe prát ve velké automatické pračce. Použijte nejlépe tekutý či gelový prací prostředek, popř. speciální prací prostředek na spacáky z outdoorového obchodu. Klasický prášek nejde dokonale vymáchat, mohl by Vám ve spacáku zapáchat a vysrážel by se ve švech. (Pokud na sypkém prášku trváte, pak spacák po vyprání alespoň vícekrát vymáchejte.) Zvolte program pro praní přikrývek (duvet) nebo některý jemný program a teplotu 30, max. 40°C. U praček s nastavením rychlosti odstředění nastavte tu nejnižší, max. 600 otáček za minutu. Po vyprání, vymáchání a odstředění sušte spacák na vodorovné ploše. Osvědčil se např. rozkládací sušák, který obvykle prodávají v hypermarketech. Na něm schne spacák zároveň z obou stran. V žádném případě nesušte spacák zavěšený přes šňůru nebo za oka určená k větrání suchého spacáku. Vlákna izolace by se v místě zavěšení mohla potrhat a u levnějších spacáků i sesypat a úplně zničit. Nesušte na radiátoru ani u kamen, povrchové tkaniny a hlavně izolace mohou nenapravitelně degradovat. Při běžné pokojové nebo venkovní teplotě vám spacák do druhého dne uschne, stejně rychle nebo rychleji než ostatní oblečení např. z bavlny. Pokud to není nutné, spacák zbytečně často neperte. Každé praní jej amortizuje a mírně zhoršuje "loft", tj. slehává se. Lehké nebo lokální ušpinění čistěte vodou, mýdlovou vodou nebo neagresivními čističi skvrn. Pokud spacák do pračky nevejde nebo je tam tak nacpaný, že by se stejně nevypral, budete muset použít vanu. Praní, máchání a ždímání provádějte velmi opatrně, nejlépe opakovaným stlačováním a pouštěním spacáku, než jeho zvedáním viz poškození izolace kousek výše.

Climashield XP/APEX je natolik pevný a kompaktní, že nebezpečí poškození je opravdu minimální. Ovšem přesto doporučuji zachovat opatrnost a doporučené hodnoty na pracích symbolech.

Jak balit a skladovat spacáky?

Spacáky do obalů, ať už kompresních nebo klasických, nacpěte. Jako kapesník do kapsy. Nerolujte je, neskládejte je. Srolovaný nový spacák Vám do obalu možná vůbec nevejde a pokud ano, stlačíte izolaci mnohem více, než nacpáním. Každé stlačování izolaci zbytečně opotřebovává. A skládání je ještě horší. V místech přeložení je izolace extrémně stlačena a kromě toho, co platí pro rolování, se vám časem v místě přeložení může izolační rouno začít trhat.

Pokud potřebujete ještě zmenšit objem sbaleného spacáku kompresními řemeny, dělejte to opravdu jen na nezbytně nutnou dobu. Takto zkompresovaná izolace dostává zabrat mnohem víc, než když ve spacáku spíte. A když zkompresovaný spacák hodíte doma pod postel a zase po měsíci ho vyndáte, máte spacák opotřebovaný víc než kdyby jste v něm strávili 100 nocí.

Spacáky skladujte mimo obal, aby mohly zaujmout co největší objem. Někam je položte, zavěste nebo uložte do skladovacího obalu, který musí mít objem několikanásobně větší než přepravní obal. Pokud budou větrat, je to ještě lepší. U péřových spacáků je to dokonce nutnost. Do obalu spacák nacpěte až těsně před odjezdem. Poté, co dorazíte do místa noclehu, spacák z obalu vyndejte. Než půjdete spát, pěkně se Vám "nafoukne" a teprve v tomto stavu může podat svůj plný výkon.

Co znamená, že spacáky jsou spojovací?

Spojením dvou spacáků pomocí pravého a levého zipu vznikne jeden velký spacák pro dva lidi. Jak se pozná spacák s pravým nebo levým zipem a který je ten správný pro praváka nebo leváka? Vleže ve spacáku na zádech máte po levé ruce levý zip nebo po pravé ruce pravý zip. Obecně je pro praváka myšlen zip levý a pro leváka zip pravý, ale záleží i na zvyku z předchozího spacáku nebo individuálním přání uživatele.

Dají se spojovat spacáky PRIMA Classic různých typů a délek?

Ano, úplně všechny spacáky PRIMA Classic délek 200 cm a 220 cm lze spojovat a nezáleží na typu a délce, pouze musí mít pravý a levý zip. Tedy bez problému spojíte např. expediční Extrem XP délky 220 cm s cyklospacákem Bike délky 200 atd.

Také spacáky PRIMA Basic Hiker, Mummy, Liberty, Junior a Kid lze vzájemně spojovat. Tady vždy stejné typy mezi sebou. Na tloušťce izolace pak už nezáleží. Tedy např. Hiker 300 s levým zipem s Hikerem 400 s pravým zipem, Mummy 400 s levým zipem s Mummy 200 s pravým zipem atd. Spacáky Comfort nejsou myšleny jako spojovací. Mají sice spojovací zipy a dokonce je i sepnete dohromady, avšak druhý spacák bude mít kapuci naopak - bude Vám ležet na obličeji.

Jak měřit délku spacáku?

Spacák je třeba před měřením natáhnout a v průběhu měření držet natažený. Tedy nejen napnout, pustit, změřit. Tím, jak je z obalu zmačkaný, má tendenci se samovolně zkrátit. Je třeba měřit zadní stranu spacáku a to od švu v nohou k hornímu švu v kapuci. Takto je naše délka myšlena a podmínky měření tak jsou vždy stejné. Tedy ať spacák visí měsíc na prodejně a vyvěsí se do plné délky nebo ho právě vyndáte zmuchlaný z obalu. A nakonec: spacák délky 200 cm doporučujeme do délky postavy 175 cm a spacák délky 220 cm do 195 cm. Tyto délky postavy jsou tedy tím pádem hraniční, nikoli ideální.